- POP3
- Odbornými učebňami k premene tradičnej školy na modernú
- Medzinárodný projekt eTwinning 2023
- Mensa Slovensko
- Koalícia škôl za duševné zdravie
- Chuť žiť! (prevencia PPP)
- Nadácia Orange - E - školy pre budúcnosť 2022
- Národný projekt Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II
- Čítame radi 2
- Nadácia Kia Motors Slovakia
- eTwinning - spolupráca so školami zo zahraničia
- Nadácia KIA MOTORS SLOVAKIA
- Počítačová diagnostika študijno-profesijných predpokladov COMDI®
- „Podpora polytechnickej výchovy na základných školách“
- Školské ovocie
- UNICEF - Škola priateľská k deťom
- Začni s bedmintonom
- Správaj sa normálne v spolupráci s OOPZ KNM
- Záložka spojuje školy
- Zdravá škola
- Projekt Tenis do škôl
- Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
- Školy pre Afriku
- Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania
- Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patol.javov v školskom prostredia
- Moderné vzdelávanie-digitálne vzdelávanie pre všeobecnovzdel.predmety
- Elektronizácia vzdelávacieho systému reg.školstva
- Aktivizujúce metódy vo výchove
- Zelená škola
- Detské dopravné ihrisko
- Jazdíme bez nehôd - detské dopravné ihrisko
- Športové ihrisko
- Červené stužky- kampaň boja proti AIDS
- Tanec v srdci,srdce v tanci
- Grant pre Rudinárik
- DNI ZEME - jún 2021
- Škola priateľská k deťom - výročná správa za 2012/13
Zelená škola
Program Zelená škola prináša školám environmentálnu výchovu prepojenú s konkrétnymi praktickými krokmi. Tie vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči prostrediu. t.j. pomáhajú znížiť celkový vplyv školy na životné prostredie (znížujú jej ekologickú stopu).
Hlavným cieľom programu Zelená škola je pomôcť školám nájsť cestu zmeny, ktorá povedie k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole i spoločnosti.
Participácia, alebo spoločne to ide ľahšie
Proces Zelenej školy je holistický (celostný) a prioritne zameraný na ľudí, nie na úlohy. Zahŕňa celú školu spolu s členmi miestnej komunity a aktivuje ich participáciu - spoluúčasť na rozhodovaní a riešení vybraných problémov. Podporuje tímovú prácu a pomáha vytvárať spoločnú víziu školy, ktorá rešpektuje a prakticky chráni životné prostredie.
Metodológia programu
V programe Zelená škola sa uplatňuje praktická metodika 7 krokov, ktorá bola pre školy vypracovaná podľa systémov environmentálneho riadenia. Náplňou programu je splnenie týchto 7 krokov Zelenej školy:
1. Zostavenie Kolégia Zelenej školy,
2. Environmentálny audit školy,
3. Akčný plán,
5. Pro-environmentálna výučba (Tézy prierezovej témy EnV, Celoročný návrh aktivít)
6. Informovanie a spolupráca,
7. Eko-kódex školy.
Pomoc na ceste k Zelenej škole
Počas celého certifikačného procesu môže škola využívať rôzne formy bezplatnej metodickej podpory. Od metodickej príručky, e-mailovej konferencie, web stránky až po osobné konzultácie s prideleným regionálnym konzultantom.
Zelená škola je praktická
„Walk your talk“ - prenesene: „O čom rozprávaš, to aj urob, tak aj konaj“. Tento postup vedie pedagógov a žiakov k systematickej práci a riešeniu skutočných problémov školy a prostredia, v ktorom žijú.
Zelená škola je inšpiráciou, motiváciou a prostriedkom, ktorý pomáha prirodzene prenášať teoretické vedomosti o zodpovednom prístupe k nášmu životnému prostrediu do každodenného života. Tie potom môžu byť reálnym príkladom nielen pre školskú komunitu, ale tiež pre širokú verejnosť.
Zelená škola má napr. zavedený separovaný zber odpadov, snaží sa o úspory energie a zlepšenie prostredia školy, jej okolia a pod. Žiaci s pedagógmi sa zúčastňujú na praktickej ochrane prírody a vo výučbe sa využíva zážitkové vzdelávanie.
Žiaci sa učia k tolerancii, kritickému mysleniu, samostatnosti, tvorbe a obhajobe vlastného názoru a zodpovednému konaniu. Škola sa snaží byť otvorená voči novým trendom, novým myšlienkam a alternatívnej pedagogike.
Medzinárodný certifikát a vlajka
Školy, ktorým sa podarí úspešne zrealizovať všetkých sedem krokov, získajú na konci certifikačného obdobia medzinárodné ocenenie - certifikát „Zelená škola“ a vlajku Eco-Schools. Certifikát má platnosť 24 mesiacov od jeho udelenia Radou Zelenej školy a pre jeho obhájenie je potrebné pokračovať v účasti v programe.
Za čiastočné splnenie podmienok si školy z certifikačnej slávnosti odnesú diplom „Na ceste k Zelenej škole“ a o certifikát a vlajku sa môžu uchádzať v nasledujúcich školských rokoch. Diplom platí nasledujúci školský rok a jeho platnosť nie je možné obnoviť.
Na základe medzinárodného štandardu siedmich krokov je certifikát Zelená škola značkou kvality environmentálneho vzdelávania a manažmentu na školách. Vlajka a certifikát symbolizuje to isté na Novom Zélande, v Brazílii, vo Fínsku či u nás na Slovensku.
Organizácia programu
Program Zelená škola sa na Slovensku realizuje od roku 2005 a v školskom roku 2010/11 je doňho zapojených 152 škôl.
Koordináciu programu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica - (do februára 2009 ju realizovalo Centrum environmentálnych aktivít).
Aktivity programu sú financované vďaka viacerým projektom. Hlavným je projekt na rozvoj programu Zelená škola, ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR.
Narodným garantom certifikácie programu Zelená škola je sieť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA.
Medzinárodným garantom certifikácie a organizátorom programu je Nadácia FEE - Foundation for Environmental Education.