- POP3
- Odbornými učebňami k premene tradičnej školy na modernú
- Medzinárodný projekt eTwinning 2023
- Mensa Slovensko
- Koalícia škôl za duševné zdravie
- Chuť žiť! (prevencia PPP)
- Nadácia Orange - E - školy pre budúcnosť 2022
- Národný projekt Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II
- Čítame radi 2
- Nadácia Kia Motors Slovakia
- eTwinning - spolupráca so školami zo zahraničia
- Nadácia KIA MOTORS SLOVAKIA
- Počítačová diagnostika študijno-profesijných predpokladov COMDI®
- „Podpora polytechnickej výchovy na základných školách“
- Školské ovocie
- UNICEF - Škola priateľská k deťom
- Začni s bedmintonom
- Správaj sa normálne v spolupráci s OOPZ KNM
- Záložka spojuje školy
- Zdravá škola
- Projekt Tenis do škôl
- Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
- Školy pre Afriku
- Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania
- Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patol.javov v školskom prostredia
- Moderné vzdelávanie-digitálne vzdelávanie pre všeobecnovzdel.predmety
- Elektronizácia vzdelávacieho systému reg.školstva
- Aktivizujúce metódy vo výchove
- Zelená škola
- Detské dopravné ihrisko
- Jazdíme bez nehôd - detské dopravné ihrisko
- Športové ihrisko
- Červené stužky- kampaň boja proti AIDS
- Tanec v srdci,srdce v tanci
- Grant pre Rudinárik
- DNI ZEME - jún 2021
- Škola priateľská k deťom - výročná správa za 2012/13
UNICEF - Škola priateľská k deťom
Škola priateľská k deťom
V rámci titulu „Škola priateľská k deťom“ prebehla 17.2. 2023 na škole vzdelávacia aktivita s predstaviteľom organizácie Unicefu – p. Mročom. Pre žiakov 1.ročníka mal pripravenú besedu na tému „Voda a jedlo“. Porozprával deťom nie len o esenciálnosti vody pre život každého človeka, ale aj hygiéne, životnom prostredí, plytvaní a vďačnosti za to, čo máme. Prostredníctvom príbehu dievčatka Sumaya priblížil deťom problematiku nedostatku čistej vody a primeranej výživy v niektorých krajinách, ktorým sa organizácia Unicef aktívne venuje. Ukázal im arašidovú pastu, ktorou dokážu nakŕmiť tieto deti a tým im pomôcť vrátiť zdravie do ich životov.
Pre žiakov 7.A mal pripravenú besedu ohľadom „Duševného zdravia“. Venoval sa prepojeniu psychického zdravia s fyzickým, obohatil besedu o aktivitu „mimozemšťan“ (kde mali vysvetliť niekomu z inej galaxie, čo znamená dôvera, priateľstvo, dobrá nálada, smútok, bolesť, ...), či krátky kvíz o duševnom zdraví. Spoločne so žiakmi sa zamerali na fakory, ktoré vplývajú na naše duševné zdravie, spôsoby zvládania stresu, životné ciele a dôležitosť narábania s emóciami primeraným spôsobom. Spomenul im aj formy pomoci organizácie Unicef - stavanie studní v krajinách tretieho sveta, distribuovanie čistiacich tabliet do vody, arašidovú pastu pre podvýživené deti, finančné zbierky na podporu a rozvoj zdravotníckych zariadení, zabezpečenie ľudského kapitolu a iné.
Aj takýmto spôsobom sa snažíme u detí posilňovať morálne hodnoty, budovať solidaritu a zmysel pre globálnu spravodlivosť.
Naša škola je držiteľom ocenenia Škola priateľská k deťom (Child Friendly School) , ktorý je v gescii UNICEF Slovensko a je súčasťou globálnych aktivít UNICEF prebiehajúcich v rozvojových, ako aj rozvinutých krajinách pod názvom Education for Development, teda Výchova pre rozvoj.
Program je postavený na myšlienke Dohovoru o právach dieťaťa. Pomocou stanovených kritérií vzdeláva a vychováva k uplatňovaniu práv dieťaťa žiakov, pedagogický i nepedagogický personál škôl, ale aj rodičov, pričom podstatným prvkom je plnohodnotná spoluúčasť detí na chode školy. Cieľom programu je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, dobre, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou.
S podmienkami , úlohami a priebehom celého programu sú oboznámení všetci zamestnanci našej školy , žiaci aj členovia Rady školy.
Aké ciele sledujeme:
- implementácia Dohovoru o právach dieťaťa (zvýšenie informovanosti detí
o Dohovore a o jeho obsahu, priblíženie práv aj povinností z nich vyplývajúcich),
- výchova k tolerancii (multikulturalita, zodpovednosť),
- doplnenie výučby v oblasti ľudských práv a práv dieťaťa (dôraz na interaktívny a neformálny prístup),
- poskytnutie informácií deťom a mládeži o právach dieťaťa,
- zvýšenie participácie mládeže a detí v občianskych aktivitách - povzbudenie proaktívneho prístupu žiakov k spoločnosti prostredníctvom dobrovoľných aktivít ako burza hračiek na podporu vzdelávania detí z rozvojových krajín, resp. kampaň Modrý gombík ap.
Kritériá získania titulu Škola priateľská k deťom - ZÁKLADNÁ ÚROVEŇ
1. Informovanie žiakov a rodičov o programe ŠPD
Informovanie žiakov o programe je prostredníctvom ich vlastných zástupcov tried v Žiackom parlamente, koordinátora programu, prípadne triednych učiteľov.
Pre docielenie pocitu bezpečia na našej škole sme umiestnili na hlavnej chodbe školy Schránku detskej istoty spolu s informáciou o Linke detskej istoty 116 111 ( viac na www.unicef.sk/sk/ldi ).
Do Schránky detskej istoty môžu žiaci v písomnej forme vkladať svoje problémy, postrehy a ťažkosti, s ktorými sa boja osobne zdôveriť. Schránka sa každý deň bude otvárať vedením školy , aby sa problémy žiakov mohli operatívne riešiť.
Žiakov aj rodičov budeme priebežne informovať o všetkých možných dostupných možnostiach kam alebo na koho sa môžu so svojimi problémami obrátiť (telefonické a internetové anonymné linky pomoci, ombudsman, lekár, učiteľ, psychológ, sociálne služby, polícia).
Informovaná je aj Školská rada ZŠ Rudina vždy na svojom prvom zasadnutí .
2. Školenie pre celý personál školy
Pre celý personál školy bolo uskutočnené školenie pracovnej porade v októbri 2012 a priebežne koordinátor prevencie oboznamuje členov s plánmi,aktivitami a ich náplňami.
3. Nástenka venovaná právam detí, spolupráci s UNICEF a Linke detskej istoty
Nástenka ako jeden z informačných kanálov je umiestnená na viditeľnom mieste vo vstupných priestoroch školy, kde je denne prístupná žiakom, učiteľom, rodičom i všetkým návštevníkom školy.
4. Práva detí v školskom vzdelávacom programeUplatňovať práva detí je dlhodobým strategickým cieľom našej školy. Žiaci sa o svojich právach oboznamujú v celom výchovno- vzdelávacom procese. Školský vzdelávací program je na webovej stránke našej školy.
5. Participácia detí na chode školy
Participácia detí a mladých ľudí na všetkom, čo sa v ich škole deje a čo sa ich týka, je nielen ich právo (článok 12 Dohovoru), ale je jedným zo štyroch princípov Dohovoru o právach dieťaťa, reprezentuje podstatu - samotného ducha Dohovoru. Naša škola má "otvorené" dvere riaditeľne pre každého. Na škole aktívne pracuje žiacky parlament .
6. Zapájať sa do aktivít UNICEF Slovensko
Pravidelne sa zapájame do aktivít: Školy pre Afriku a Týždeň modrého gombíka, podľa dostupnosti organizujeme stretnutie s Junior ambasádorom UNICEF.
7. Aktivita organizovaná žiakmi z ich iniciatívy
Škola v priebehu roka podporujeme aktivity uskutočnené na základe iniciatívy zo strany žiakov a ich aktívny prístup ku skvalitňovaniu prostredia aj medziľudských vzťahov ( programy pre starších ľudí, verejnoprospešné aktivity pre školu a obec, úprava prostredia školy a tried ap.)
Čo sledujeme zapojením sa do projektu
- zlepšenie celkovej atmosféry v škole (vylepšené vzťahy medzi žiakom a učiteľom ako aj medzi žiakmi, rodičov k škole, znižovanie rizika šikanovania, záškoláctva)
- zlepšenie školských výsledkov
- zvýšenie tolerancie kultúrnej rozmanitosti a voči minoritným skupinám v spoločnosti, rušenie predsudkov a stereotypov, minimalizovanie sociálneho vylúčenia
- posilnenie morálnych hodnôt v žiakoch, budovanie solidarity a zmyslu pre globálnu spravodlivosť
- obmedzenie pasivity detí a mladých ľudí voči vlastnej komunite, posilnenie aktivizovanosti a zainteresovanosti pre veci verejné
Viac na o projekte: http://www.unicef.sk/sk/skoly/sp/spd/nova-web-stranka.html