• Škola priateľská k deťom - výročná správa za 2012/13

        • Vyhodnotenie kritérií na získanie titulu Škola priateľská deťom ZŠ Rudina v šk. roku 2012/13:

          1. Informovanie žiakov a rodičov o programe ŠPD

          Informovanie žiakov  o programe je prostredníctvom ich vlastných zástupcov tried v Žiackom parlamente, koordinátora programu, prípadne triednych učiteľov, informácie sú podávané aj prostredníctvom nástenky, školského rozhlasu, web stránky školy a pod. Rodičov o projekte priebežne informujeme na rodičovských združeniach, prostredníctvom webovej stránky školy. Priebežne informujeme aj  Školskú radu ZŠ Rudina , dobrá je spolupráca s Obecným úradom Rudina.

          2. Školenie pre celý personál školy

          Pre celý personál školy bolo uskutočnené školenie v minulom školskom roku a na pracovnej porade v októbri 2012. Informovaná bola aj Školská rada ( viď uznesenie z pracovnej porady) - zaslali sme.

          3.Nástenka venovaná právam detí, Linke detskej istoty a spolupráci s UNICEF

          Nástenka ako jeden z informačných kanálov je umiestnená na viditeľnom mieste vo vstupných priestoroch školy, kde je denne prístupná žiakom, učiteľom, rodičom i všetkým návštevníkom školy a priebežne je dopĺňaná a aktualizovaná. Pre docielenie pocitu bezpečia žiakov  na našej  škole  sme umiestnili na hlavnej chodbe školy Schránku detskej istoty spolu s informáciou o Linke detskej istoty 116 111  ( viac na www.unicef.sk/sk/ldi ).Do Schránky detskej istoty  môžu žiaci v písomnej forme vkladať svoje problémy, postrehy a ťažkosti, s ktorými sa boja osobne zdôveriť. Schránka sa každý deň otvára vedením školy , aby sa problémy žiakov mohli operatívne riešiť. Žiakov aj rodičov priebežne informujeme o všetkých možných dostupných možnostiach, kam alebo na koho sa môžu so svojimi problémami obrátiť (telefonické a internetové anonymné linky pomoci, ombudsman, lekár, učiteľ, psychológ, sociálne služby, polícia).

          V októbri a novembri sa všetky triedy vystriedali pred nástenkou UNICEF . Koordinátorka ich informovala o právach detí, o Linke detskej istoty  a možnosti získať informácie a pomoc v prípade akýchkoľvek problémov , ako sa chrániť pred nástrahami internetu, mobilných telefónov, o projekte Škola priateľská deťom a projekte Školy pre Afriku.

          1.  Práva detí v školskom vzdelávacom programe

          Uplatňovať práva detí je dlhodobým strategickým cieľom našej školy. Žiaci sa o svojich právach oboznamujú v celom výchovnovzdelávacom procese Školský vzdelávací program je zverejnený na webovej stránke našej školy.

          Východiskom výchovno-vzdelávacieho  pôsobenia, ktoré by malo zasahovať vedomosti, postoje a zručnosti žiakov je vyučovací proces. Témy súvisiace s multikultúrnou výchovou, výchovou v duchu humanizmu a so vzdelávaním v oblasti ľudských práv , práv dieťaťa , rodovej rovnosti, predchádzania všetkým formám diskriminácie, xenofóbie , antisemitizmu, intolerancie, rasizmu a migrácie sú zapracované do Školského vzdelávacieho programu a do tematických výchovno-vzdelávacích plánov jednotlivých predmetov a ročníkov. Metódy a formy výchovy a vzdelávania k dodržiavaniu ľudských práv v školskej a mimoškolskej činnosti sú rôzne. Počas vyučovacích hodín deti vychovávame a vedieme k dodržiavaniu ľudských práv nielen v triede a škole, ale aj mimo školy.

           

          1.  Participácia detí na chode školy

          Participácia detí na všetkom, čo sa v ich škole deje a čo sa ich týka, je nielen ich právo (článok 12 Dohovoru), ale je jedným zo štyroch princípov Dohovoru o právach dieťaťa, reprezentuje podstatu - samotného ducha Dohovoru. Naša škola má "otvorené" dvere riaditeľne pre každého.

          Na škole aktívne už viac rokov pracuje žiacky parlament, v ktorom sú delegovaní zástupcovia tretieho až deviateho ročníka ( viď Štatút žiackeho parlamentu Základnej školy Rudina na web stránke školy), ktorý pracuje podľa svojho plánu práce.  Žiacky parlament pripravuje alebo sa podieľa na väčšine akcií, ktoré sa na škole organizujú. Má svoju nástenku s fotkami a funkciami jednotlivých členov a priebežne na nej zverejňuje informácie o pripravovaných podujatiach. Pripomienky alebo návrhy žiakov  na zlepšenie práce vedenia školy z ich pohľadu a na zlepšenie práce detí v jednotlivých triedach sú súčasťou zápisníc zo zasadnutí. V prípade potreby konzultácií alebo riešenia operatívnych návrhov či problémov majú členovia žiackeho parlamentu vždy „ otvorené dvere “ do riaditeľne. Žiacky parlament tiež pravidelne sleduje a vyhodnocuje čistotu tried a výzdobu tried ( napr. najkrajšia výzdoba s jesennou, vianočnou tematikou),  pripravuje relácie do školského rozhlasu ap.

          Rodičovské združenia (nie konzultačné) za účasti žiakov: Na našej škole prebiehajú rodičovské združenia väčšinou konzultačnou formou. Spoločné rodičovské združenia triedni učitelia  neuskutočnili. Kontakt rodič - žiak- učiteľ je vzhľadom k tomu, že sme malá dedinská škola, pomerne blízky a preto organizovanie takýchto rodičovských združení za účasti žiakov triedni učitelia zatiaľ neplánujú.

          1.  Zapojenie sa do aktivít UNICEF Slovensko 

          Zapojili sme  sa  do aktivít: Školy pre Afriku prostredníctvom Burzy hračiek, kníh a učebných pomôcok, a celoslovenskej zbierky  Týždeň modrého gombíka.

           18.-21.2.2013  sme opäť uskutočnili podujatie  Burza hračiek, kníh a učebných pomôcok.  Žiaci  so súhlasom rodičov  nosili svoje  zachovalé čisté hračky, hry, učebné pomôcky alebo knihy , ktoré už  nepoužívajú a na burze sa predávali  za symbolické ceny. Finančný výťažok išiel na účet UNICEF a zároveň sme umožnili   „ nový život knihám, hrám  a hračkám“, ktoré potešili  ďalšie deti. Výťažok z predaja 70.- eur sme poslali na účet UNICEF ako našu pomoc africkým deťom na ich vzdelávanie.

           

          Vďaka občanom našej obce, žiakom aj učiteľom našej školy, ktorí  finančne prispeli  do  celoslovenskej zbierky MODRÝ  GOMBÍK, sme v dňoch 13.-19.5.2013 vyzbierali sumu vo výške 157,51 eur. Peniaze, ktoré  by mali pomôcť deťom v africkej Ugande zabezpečiť lepší prístup k pitnej vode a naučiť ich základom hygieny, sme poslali na účet UNICEF Slovensko. Zvyšné gombíky a nálepky sme Vám vrátili poštou.

          1.  Aktivity organizované žiakmi z ich iniciatívy 

          Škola v priebehu roka podporovala aktivity uskutočnené na základe iniciatívy zo strany žiakov a ich aktívny prístup ku skvalitňovaniu prostredia aj medziľudských vzťahov, napr. programy pre starších ľudí, verejnoprospešné aktivity pre školu a obec, úprava prostredia školy a tried ap.) Konkrétnych akcií je veľa, spomeniem napr. príprava výrobkov z ovocia a zeleniny na Výstavu ovocia a zeleniny v Dome kultúry v Rudine, výroba darčekov pre starých rodičov, besiedka pre starých rodičov pri príležitosti Mesiaca úcty k starším, tvorivé dielne – výroba výrobkov na vianočnú burzu v spolupráci s rodičmi, Vianočná burza – predaj žiackych výrobkov a výrobkov rodičov, Vianočná besiedka – posedenie pri vianočnom stromčeku s kultúrnym programom žiakov, príprava darčekov pre deti k zápisu do I. ročníka ZŠ,  Valentínska pošta atď. Informácie o podujatiach aj foto sú priebežne zverejňované na web stránke školy.

           

           

          RNDr. Zdenka Tóthová, koordinátorka projektu, ZŠ Rudina