- Besedy s CPP KNM
- Besedy s PZ KNM
- Odbor prevencie kriminality kancelárie MVSR
- Chuť žiť!
- Povedz hlasné NIE
- Šikana nie je hra
- Tvoja správna voľba
- Emocionálny kompas
- Zippyho kamaráti
- Revolution Train
- Nedaj sa, hovor o tom!
- Medzinárodný deň najlepších priateľov
- Týždeň boja proti šikane
- Šikanovanie - opatrenia
- Materiál pre rodičov
- Plán koordinátora prevencie
- Kontakty pomoci
Týždeň boja proti šikane
Žiaci ZŠ Rudina prežili v v škole neobyčajný týždeň, ktorý bol plný podujatí, aktivít či hier. Pomenovali sme ho Priateľstvo je vzácny dar. Hlavným cieľom bolo, aby si žiaci pripomenuli niečo, čo už dávno vedeli ešte z čias detstva. Každý človek by mal mať vedľa seba skutočného priateľa, s ktorým by sa delil o všetky radosti či starosti. Taktiež by však mal vedieť, ako si takéhoto dobrého priateľa udržať. Detský svet je plný fantázie, úprimnosti a zábavy, ale aj krutosti, predsudkov a nevraživosti. Nie každé dieťa dokáže byť v škole šťastné. O tom, či je dieťa v škole spokojné alebo nie, často vôbec nerozhodujú známky, ale vzťahy. A práve vzťahy sa v súčasnosti stávajú najväčším problémom v spoločnosti a tiež v škole. Samozrejme, v škole sa o vzťahoch veľa hovorí, robia sa rôzne aktivity, pozývajú sa odborníci na besedy. Každý učiteľ hľadá najlepšiu cestu na to, aby svojich žiakov určitým spôsobom motivoval k ľudskému dobru.
Dnešná doba je veľmi rýchla a často zabúdame na ozajstné životné hodnoty. Mali by sme mať na pamäti, že každý človek je iný a jedinečný. Jedinečnosť máva však mnohokrát podobu, ktorú nie každý hneď vidí v tom najlepšom svetle. A práve to, že je niekto iný ako zvyšok kolektívu, vie zájsť až ku tak závažnému činu ako je šikana.
Táto téma rezonovala hneď v pondelok, keď sa žiaci stretli s riaditeľkou školy Mgr. Silviou Ďurcovou, ktorá ich oboznámila so Programom prevencie a riešenia šikanovania v ZŠ Rudina. V rámci tohto stretnutia bola žiakom predstavená nová koordinátorka prevencie Mgr. Michaela Tlelková, ktorá má za úlohu sledovať klímu školy a byť nápomocná žiakom, ktorí sa jej zdôveria s akýmkoľvek problémom.
V stredu žiaci celej školy absolvovali výchovný koncert s názvom Labyrint. Hudobno-vzdelávací, socio-patologický program LABYRINT je zameraný na viaceré negatívne stránky života a nástrahy, s ktorými sa žiaci stretávajú. Poukazuje na rôzne formy násilného správania a intolerancie, ako rasizmus a šikanovanie; pozitíva, aj negatíva internetu a chatovania, internetová zoznamka, sociálne siete, ako aj závislosti na automatoch, počítačoch a mobilných telefónoch, fajčení, alkohole a omamných látkach. Ešte pred výchovným koncertom žiaci pracovali v zmiešaných skupinách, v ktorých boli deti od 1. až po 9. ročník a spoločne hľadali pozitíva a negatíva na našej škole. Tie následne napísali na dlane, ktoré si obkreslili a vystrihli z papiera. Ich výtvory učitelia vyvesili v triedach. Aj takouto formou sme sa snažili vytvoriť nové priateľstvá a kamarátstva. Žiaci vyšších ročníkoch sa zahrali na starších bratov a sestry a pomáhali tým najmladším. Po tejto aktivite nasledoval film s názvom Obyčajná tvár, ktorý poukazoval na jedinečnosť každého z nás a motivoval deti k empatii a láskavosti. Obyčajná tvár motivuje žiakov zamyslieť sa nad tým, že nie je dôležité, ako vyzeráme, ale aké máme srdce.
V piatok sme ukončili tento zaujímavý týždeň spoločnou návštevou kina. Žiaci 6. a 8. ročníka sledovali film Hodinárov učeník. Učme sa vnímať a tolerovať ľudskú jedinečnosť. Buďme otvorení a vnímaví k názorom iných. Môžu byť obojstranným prínosom. Na to, aby to naozaj fungovalo, je potrebná ochota, prejavený záujem, dobrá vôľa, trpezlivosť a tolerancia. Držme sa týchto zásad a nebude dochádzať k negatívnym javom, ktoré sa môžu vyskytnúť v školskom i bežnom živote našich detí.