Formy osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky sú:
- individuálne vzdelávanie, ktoré sa uskutočňuje bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v škole,
- vzdelávanie v školách mimo územia SR,
- vzdelávanie v školách zriadených iným štátom na území SR so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu,
- vzdelávanie v školách, v ktorých sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie podľa medzinárodných programov na základe poverenia Ministerstva školstva SR,
- individuálne vzdelávanie v zahraničí pre žiakov základnej školy,
- podľa individuálneho učebného plánu.
Individuálne vzdelávanie
Individuálne vzdelávanie sa povoľuje:
- žiakovi školy, ktorému jeho zdravotný stav neumožňuje účasť na vzdelávaní v škole,
- žiakovi prvého stupňa základnej školy,
- žiakovi, ktorý bol vzatý do väzby alebo je vo výkone trestu odňatia slobody, ktorému nemožno zabezpečiť účasť na vzdelávaní v škole dlhšie ako dva mesiace.
O povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje riaditeľ školy, do ktorej bol žiak prijatý (ďalej len „kmeňová škola“), na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu maloletého žiaka alebo na základe písomnej žiadosti plnoletého žiaka.
Žiadosť zákonného zástupcu o povolenie individuálneho vzdelávania žiakovi prvého stupňa základnej školy obsahuje:
- meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu žiaka,
- ročník, prípadne polrok a obdobie, na ktoré sa má individuálne vzdelávanie povoliť,
- dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania,
- individuálny vzdelávací program, ktorého princípy a ciele vzdelávania musia byť v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
- popis priestorového a materiálno-technického zabezpečenia a podmienok ochrany zdravia individuálne vzdelávaného žiaka,
- meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá bude uskutočňovať individuálne vzdelávanie žiaka, ktorému má byť povolené individuálne vzdelávanie, a jej doklady o splnení kvalifikačných predpokladov,
- zoznam učebníc a učebných textov, ktoré budú pri individuálnom vzdelávaní žiaka používané,
- ďalšie skutočnosti, ktoré majú vplyv na individuálne vzdelávanie žiaka.
Žiak, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, koná komisionálne skúšky v kmeňovej škole. Komisionálne skúšky vykoná z príslušného učiva každého povinného predmetu za každý polrok. Na základe výsledkov komisionálnej skúšky vydá škola vysvedčenie.
Povolenie individuálneho vzdelávania žiaka riaditeľ školy zruší:
- na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka alebo plnoletého žiaka,
- ak zákonný zástupca žiaka neplní stanovené podmienky individuálneho vzdelávania,
- ak žiak na konci hodnotiaceho obdobia neprospel,
- na návrh hlavného školského inšpektora.
Individuálny učebný plán
Vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu môže povoliť riaditeľ školy na žiadosť zákonného zástupcu žiaka alebo na základe žiadosti plnoletého žiaka.
Individuálny učebný plán môže riaditeľ školy povoliť žiakovi s nadaním alebo podľa závažných dôvodov (najmä tehotenstva a materstva), ale aj iným žiakom.
Súčasne s povolením vzdelávania podľa individuálneho učebného plánu dohodne riaditeľ školy so zákonným zástupcom žiaka alebo s plnoletým žiakom podmienky a organizáciu vzdelávania podľa individuálneho učebného plánu, ktoré musia byť v súlade so schváleným školským vzdelávacím programom a sú záväzné pre obe strany.
Ostatné osobitné spôsoby plnenia povinnej školskej dochádzky
O povolení vzdelávania v školách mimo územia SR, v školách zriadených iným štátom na území SR so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu a individuálneho vzdelávania v zahraničí pre žiakov základnej školy rozhoduje riaditeľ školy, do ktorej je žiak prijatý, na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu alebo plnoletého žiaka.
- meno, priezvisko a bydlisko žiaka,
- rodné číslo žiaka,
- adresu bydliska v zahraničí,
- názov a adresu školy, ktorú bude žiak v zahraničí navštevovať, ak je vopred známa.
Zákonný zástupca je povinný do 30 dní po príchode žiaka do krajiny pobytu predložiť riaditeľovi kmeňovej školy doklad s uvedením názvu a adresy školy, ktorý potvrdzuje, že žiak navštevuje príslušnú školu. Zákonný zástupca žiaka predloží tento doklad vždy k 15. septembru príslušného školského roka, ak žiak pokračuje vo vzdelávaní.
Žiak môže, ale nemá povinnosť,na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka vykonať komisionálne skúšky. V žiadosti zákonný zástupca žiaka uvedie ročníky, za ktoré sa majú komisionálne skúšky vykonať. Termín, obsah a rozsah komisionálnych skúšok určí riaditeľ školy, v ktorej sa majú komisionálne skúšky vykonať, najneskôr 15 dní pred ich konaním. Na základe výsledkov komisionálnych skúšok vydá škola žiakovi vysvedčenie.
Žiak, ktorý nepožiadal o vykonanie komisionálnych skúšok vykoná komisionálne skúšky po ukončení osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky. Podľa výsledkov komisionálnych skúšok riaditeľ školy zaradí žiaka do príslušného ročníka.
2. Vzdelávanie žiaka s trvalým pobytom mimo územia Slovenskej republiky