Inklúzia
Inklúzia
Inkluzívne vzdelávanie je inovatívny prístup v oblasti vzdelávania, ktorý predovšetkým zdôrazňuje právo každého dieťaťa na kvalitné vzdelávanie. UNESCO definuje inkluzívne vzdelávanie ako flexibilný proces s cieľom tvoriť prostredie, v ktorom je možné uspokojiť rôznorodé vzdelávacie potreby každého jedinca bez výnimky.
V rámci inkluzívneho vzdelávania sa dostáva pomoc tak žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej iba ŠVVP) ako i intaktným žiakom (žiakom bez ŠVVP).
Katalóg podporných opatrení:
Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pod číslom 2023/13957:1-C1661 s platnosťou od 1. septembra 2023.
Katalóg podporných opatrení špecifikuje podporné opatrenia vo výchove a vzdelávaní poskytované školou alebo školským zariadením, ktoré sú potrebné na to, aby sa dieťa alebo žiak mohli plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti.
Katalóg obsahuje 21 podporných opatrení. Niektoré môže poskytnúť samotná škola (MŠ/ZŠ/SŠ) na základe "Žiadosti o vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia" - požiadať môže zákonný zástupca, plnoletý študent, pedagogický alebo odborný zamestnanec. Časť podporných opatrení môže odporučiť iba poradenské zariadenie (3., 4., 5. podporná úroveň - poradenské zariadenia, špecializované centrá) - viď. Katalóg podporných opatrení. Na základe žiadosti o vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia riaditeľ školy poskytne "Vyjadrenie na účel poskytnutia podporného". Následne zákonný zástupca alebo plnoletý žiak podá žiadosť o poskytnutie podporného opatrenia. Pokiaľ má žiak správu z diagnostického vyšetrenia, v ktorej sa uvádza "Vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia" z poradenského zariadenia, na školu podáva "Žiadosť o poskytnutie podporných opatrení". Je potrebné doručiť nielen žiadosti ale i originál správy z diagnostického vyšetrenia.
Naša škola s uvedenými žiadosťami zákonným zástupcom vždy pomôže a vyjde v ústrety.
Žiakom so ŠVVP sa vypracuje "Individuálny vzdelávací plán" - pokiaľ je odporúčaný poradenským zariadením. Zároveň zákonní zástupcovia podpíšu "Informovaný súhlas s inkluzívnym vzdelávaním a poskytnutím podporných opatrení", ktorý obsahuje podmienky inkluzívneho vzdelávania. Naďalej platí, že žiak a zákonní zástupcovia spolupracujú so školou, s poradenským zariadením - zúčastňujú sa konzultácií v rámci školy a poradenského zariadenia, riadia sa podľa odporúčaní poradenského zariadenia a školy.
Na pedagogického asistenta má žiak nárok iba na základe podporného opatrenia, ktoré môže odporučiť iba poradenské zariadenie alebo špecializované centrum.
Povinnosti zákonných zástupcov a žiaka so ŠVVP:
- spolupracovať so školou a s príslušným poradenským zariadením,
- zapezpečiť, v prípade potreby, kompenzačné pomôcky v domácom prostredí (zakúpiť, príp. vyhotoviť),
- kontrolovať domácu prípravu žiaka (vypracovanie úloh, precvičovanie nového učiva, opakovanie starého učiva, príprava pomôcok),
- dohliadať na systematickú (pravidelnú) prípravu žiaka na výchovno-vzdelávací proces,
- v prípade potreby alebo problémov kontaktovať sa s triednym učiteľom, vyučujúcimi konkrétnych predmetov, príp. so školským špeciálnym pedagógom, šk. psychológom, pedagogickým asistentom,
- riadiť sa podľa odporúčaní poradenského zariadenia,
- absolvovať kontrolné vyšetrenia podľa potreby, v prípade problémov alebo na základe termínu odporúčaného príslušným poradenským zariadením,
- na začiatku inkluzívneho vzdelávania podpísať IVP žiaka a informovaný súhlas so všeobecnými podmienkami inkluzívneho vzdelávania a s personálnymi a organizačnými možnosťami školy - v priebehu šk. roka môže triedny učiteľ, odborný zamestnanec alebo vedenie školy informovať o personálnych a organizačných zmenách pri práci so žiakom so ŠVVP alebo so žiakom s podpornými opatreniami (ďalej len PO) - prostredníctvom stránky Edupage alebo mailom. Každá zmena bude zaznamenaná v IVP žiaka so ŠVVP.
- podpísať polročné a koncoročné hodnotenie žiaka, ktoré sú prílohami k IVP žiaka,
- viesť žiaka k zlepšeniu výchovno-vzdelávacích výsledkov na základe odporúčaní a hodnotení pedagogických a odborných zamestnancov ZŠ
- akceptovať personálne a organizačné podmienky školy, príp. zvážiť výber základnej školy alebo špeciálnej základnej školy na základe špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiaka a na základe odporúčaní poradenského zariadenia,
- výber strednej školy konzultovať s poradenským zariadením, s výchovným poradcom a šk. špeciálnym pedagógom ZŠ, so strednou školou, o ktorú má žiak záujem, zúčastniť sa kariérneho poradenstva (testovanie), ktoré naša škola umožňuje absolvovať žiakom 8. ročníka v spolupráci s CPP v KNM.
Mgr. Daniela Škultétyová