- Novinky a aktuality
- Kto je školský psychológ?
- Kontakt
- Náplň práce
- Aktuálne projekty a preventívne programy
- Plán práce školského psychológa
- Online schránka dôvery pre žiakov
- Potrebujem pomoc/linky pomoci pre deti
- Riešenie a prevencia šikanovania
- Materiály pre žiakov
- Materiály pre rodičov
- Deti a bezpečnosť na internete
- Etický kódex
- Užitočné informácie a odkazy na webstránky
Riešenie a prevencia šikanovania
V tejto sekcii nájdete informácie o celoškolskej stratégii riešenia a prevencie šikanovania na Základnej škole v Rudine.
Pre prehľadnosť a lepšiu orientáciu v texte uvádzame nižšie obsah na jednotlivé sekcie, ktoré sa týkajú všetkých účastníkov Základnej školy Rudina - žiakov, rodičov, pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov.
Základné náležitosti a informácie
Na Základnej škole v Rudine pri prevencii a riešení šikanovania postupujeme na základe aktualizovanej Smernice k prevencii a šikanovaniu z roku 2025, pričom sa riadime aj odporúčaniami dobrej praxe o anonymnom nahlasovaní šikanovania v školskom prostredí, ktoré odporúča Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (MŠVVaM SR).
Celoškolská stratégia riešenia a prevencie šikanovania - postupy a informovanosť účastníkov
1. Je každoročne aktualizovaná vždy na začiatku školského roka a v prípade potreby - 1x ročne
2. Informovaní sú všetci účastnici Základnej školy Rudina, pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci, nepedagogickí zamestnanci, rodičia, žiaci a žiačky - 1x ročne
3. Všetci účastnici môžu podávať návrhy na úpravu a doplnenie celoškolskej stratégie riešenia a prevencie šikanovania prostredníctvom dotazníka - 1x ročne
Celoškolská stratégia riešenia a prevencie šikanovania bola naposledy aktualizovaná dňa 13.3.2025.
OBSAH
2 Postup riešenia pri prevencii a riešení šikanovania
3 Čo je šikanovanie a ako ho rozoznať?
4 Prevencia šikanovania
5 Anonymné nahlasovanie šikanovania
6 Informácie pre žiakov a žiačky
7 Informácie pre zákonných zástupcov
8 Informácie pre pedagogických zamestnancov
9 Informácie a povinnosti riaditeľa
10 Kompetencie školského psychológa
11 Úlohy intervenčného tímu
12 Informácie a povinnosti nepedagogických zamestnancov
ZÁKLADNÉ DOKUMENTY
- Aktuálna smernica o šikanovaní - Smernica č. 1/2025 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach
- Základné informácie o prevencii a riešení šikanovania zo strany Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky - Oficiálna webstránka
- Školský poriadok je dostupný na nasledovnom odkaze v sekcii Školský poriadok ZŠ Rudina
- Viac informácií o prevencii sociálno-patologických javov nájdete v samostatnej sekcii na tomto odkaze
POSTUP RIEŠENIA PRI PREVENCII A RIEŠENÍ ŠIKANOVANIA
Keď sa v škole objaví šikanovanie, je dôležité a kľúčové konať rýchlo, efektívne a koordinovanie. Preto sa riadime na Základnej škole v Rudine jasnými krokmi a úlohami, ktoré sú uvedené v tejto sekcii pre vedenie, pedagogických a odborných zamestnancov, ale aj pre žiakov a žiačky a ich rodičov tak, aby zabezpečili ochranu šikanovaného, vyriešili incident a zabezpečili bezpečné prostredie pre všetky deti – žiakov a žiačky.
Dodržiavania vyššie uvedeného postupu pomáha predchádzať opakovaniu šikanovania a posilňuje dôveru v školu ako v bezpečné miesto. Nižšie uvádzame kroky, ktoré sú sumárom z aktualizovanej Smernice 1/2025 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach. Je nevyhnutné a dôležité sa oboznámiť s jej plným znením na tomto odkaze.
1. Krok: Prevencia šikanovania
- Škola aktívne predchádza šikanovaniu preventívnymi aktivitami a programami a spoluprácou s rodičmi, zariadeniami poradenstva a prevencie a ďalšími subjektami.
- Všetci zamestnanci školy sú informovaní o postupoch pre prevenciu, preverovanie a riešenie šikanovania podľa platnej Smernice 1/2025, informovaní sú aj zákonní zástupcovia.
2. Krok: Identifikácia šikanovania
- Šikanovanie môže mať rôzne podoby – môže byť priame aj nepriame; verbálne, fyzické, psychické a emocionálne alebo elektronické (t.j. kyberšikana).
- Ak má zamestnanec školy vedomosť o šikanovaní – z vlastného pozorovania, od dieťaťa, žiaka, študenta alebo rodiča – nahlási ho riaditeľovi školy.
3. Krok: Preverovanie z podozrenia zo šikanovania
Riaditeľ školy alebo poverený zamestnanec bezodkladne:
- Zostaví tím zodpovedný za preverovanie.
- Zabezpečí okamžitú ochranu potenciálnemu šikanovanému.
- Zabezpečí, aby nedošlo pri preverovaní ku konfrontácii potenciálneho šikanujúceho a potenciálneho šikanovaného.
- Ak je to potrebné, privolá zdravotnú pomoc, zariadenie poradenstva a prevencie, políciu či orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
- Uchováva dôkazy, spíše a zaeviduje záznam o incidente a bezodkladne kontaktuje zákonných zástupcov o incidente
4. Krok: Riešenie a náprava šikanovania
Riaditeľ školy alebo poverený zamestnanec:
Zabezpečí konkrétne opatrenia pre šikanovaného, šikanujúceho aj účastníkov šikanovania:
- Pre šikanovaného: bezodkladné bezpečie, poskytnutie psychologickej podpory, podľa potreby systematickú podporu (napr. spolupráca so zariadením poradenstva a prevencie).
- Pre šikanujúceho: podľa potreby individuálny rozhovor s odborníkom, návrh na intervenciu alebo uloženie opatrenia vo výchove.
- Pre účastníkov: podľa potreby individuálnu podporu a/alebo skupinové aktivity vedúce k schopnosti rozoznávať šikanovanie a budovať pozitívne postoje a hodnoty
ČO JE ŠIKANOVANIE A AKO HO ROZOZNAŤ?
Podľa novej smernice o prevencii a riešení šikanovania detí a žiakov v školách a v školských zariadeniach č. 1/2025 sa pod šikanovaním rozumie obťažovanie formou spravidla opakujúceho sa nežiaduceho správania šikanujúceho voči šikanovanému, ktoré je motivované úmyslom získať nad šikanovaným prevahu, šikanovaného ponížiť alebo získať vynútené mocenské postavenie, v dôsledku ktorého dochádza, alebo môže dôjsť, k vytváraniu zastrašujúceho, nepriateľského, zahanbujúceho, ponižujúceho, potupujúceho, zneucťujúceho, zámerne zraňujúceho alebo urážajúceho prostredia vo forme verbálneho šikanovania, fyzického šikanovania, psychického šikanovania, emocionálneho šikanovania, nebezpečného elektronického obťažovania alebo nebezpečného prenasledovania. Šikanovanie prebieha častokrát kombinovanými formami, pričom len časť incidentov šikanovania spadá pod jeden typ šikanovania.
AKÉ DRUHY A TYPY ŠIKANOVANIA EXISTUJÚ?
- Priame šikanovanie
- je šikanovanie, pri ktorom šikanujúci zameriava svoje konanie priamo na šikanovaného opakujúcim sa úmyselným verbálnym, psychickým, emocionálnym alebo fyzickým násilím, pri ktorom sú spravidla prítomní aj účastníci šikanovania. Je spojené s cieľom získať prevahu v kolektíve
- Nepriame
- je spôsob, pri ktorom šikanujúci používa metódy a nástroje vzťahového násilia a emocionálneho vydierania, najmä v podobe prehliadania, ignorovania, zámerného vyčleňovania šikanovaného z kolektívu, šírenia nepravdiviých alebo znevažujúcich informácií, citlivých zvukových záznamov (audiozáznamov), obrazových záznamov (videozáznamov) alebo zvukovo-obrazových (audiovizuálnych) záznamov o šikanovanom alebo manipulovaním názorov a postojov ostatných členov sociálnej skupiny k šikanovanému.
- Psychické
- ubližovanie negatívnym ovplyvňovaním psychiky, emócií, nálady a duševného rozpoloženia šikanovaného, najmä opakovaným ponižovaním, zosmiešňovaním, zahanbovaním, opovrhovaním, ohováraním v jeho neprítomnosti, rozširovaním nepravdivých informácií alebo urážaním rodinných príslušníkov alebo blízkych osôb,
- Fyzické
- nežiaduci a nechcený fyzický kontakt pre šikanovaného, pri ktorom šikanujúci šikanovaného opakovane bije, udiera, sáče alebo kope do neho, podráža ho alebo hádže do neho rôzne predmety, skrýva, poškodzuje, privlastňuje si alebo ničí veci šikanovaného,
- Kybernetické
- ide o elektronické šikanovanie verbálne, psychické šikanovanie a emocionálne šikanovanie uskutočňované v kybernetickom priestore bez fyzického kontaktu šikanujúceho a šikanovaného prostriedkami ifnormačnej a komunikačnej technológie, ktoré môžu mať aj anonymnú povahu, a pri ktorom šikanujúci dokáže uskutočniť útoky z rôznych miest, pričom šikanovaný sa o napadnutí nemusí okamžite dozvedieť a nemusí byť schopný identifikovať šikanujúceho; zverejnené informácie, fotografie, audiozáznamy a videozáznamy môžu byť prístupné veľkému počtu osôb a môže byť náročné ich odstrániť z kybernetického priestoru.
AKO ŠIKANOVANIE VYZERÁ - PREJAVY ŠIKANOVANIA
Pod pojmom šikanovanie si môžeme predstaviť rôzne prejavy. Najčastejšie prejavy sú posmievanie, ponižovanie, vyčleňovanie, vydieranie, prenasledovanie a vytváranie negatívneho obrazu o niekom. Ak sa nad týmito prejavmi a pojmami hlbšie zamyslíme, môžeme vnímať ich pokračujúcu, resp. opakujúcu tendenciu, čo nám len potvrdzuje, že ide o sériu incidentov. V literatúre a teórii sa môžeme stretnúť aj s formami šikanovania. Formy nám ukazujú ako jednotlivé prejavy vyzerajú navonok. Ako príklad si môžeme vziať vysmievanie. V priamej forme nevhodne komentuje iniciátor zovňajšok, v nepriamej forme nabáda ostatných, aby si na obeti nedokonalosti všímali, prípadne ju pred inými k niečomu prirovnáva. V bezprostrednej forme sa to môže diať v triede, v kybernetickej forme v triednej skupine na sociálnej sieti.
Riešenie akútnych incidentov
Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec pri preverovaní incidentu, ktorý zahŕňa podozrenie zo šikanovania bez zbytočného odkladu najmä zabezpečí pomoc a ochranu potencionálnemu šikanovanému. Taktiež zabezpečí, aby v priebehu preverovania nedošlo k ďalšej konfrontácii medzi potencionálnym šikanujúcim a potencionálnym šikanovaným. Ďalej informuje zákonného zástupcu potencionálneho šikanujúceho, potencionálneho šikanovaného a potenciálnych účastníkov šikanovania. V rámci intervencie spíše a zaeviduje záznam o incidente.
Spolupráca s inštitúciami
Riaditeľ pri incidente podľa potreby kontaktuje zariadenie poradenstva a prevencie, orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, okresný úrad, ak ide o podozrenie zo spáchania priestupku, alebo políciu, ak ide o podozrenie zo spáchania trestného činu, poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby.
Informovanie rodičov
Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec pri rozhovore so zákonným zástupcom alebo so zástupcom zariadenia šikanovaného, šikanujúceho alebo účastníkov šikanovania vo veci šikanovania dbá na zachovanie dôvernosti informácií. O rozhovore vrátane informovania zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia vyhotoví riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zápis. Jedno vyhotovenie poskytne riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zákonnému zástupcovi alebo zástupcovi zariadenia.
ČO ŠIKANOVANIE NIE JE
Nová smernica o šikanovaní č. 1/2025 vymedzuje aj správanie žiakov a žiačiek, ktoré sa za šikanovanie nepovažuje. Ide o:
a) jednorazový alebo impulzívny prejav násilia alebo agresie medzi žiakmi akútnym neovládnutím emócií, ktoré bezprostredne odznievajú,
b) prejav násilia alebo agresie medzi žiakmi mimo školy, ktorý nevyplýva zo vzťahov medzi žiakmi v škole, okrem kyberšikanovania,
c) nezhoda medzi zamestnancom školy a žiakom súvisiaca s výchovnovzdelávacím procesom.
ŠIKANOVANIE V ŠKOLSKOM PROSTREDÍ A JEHO TRESTNO-PRÁVNE HĽADISKO
Šikanovanie môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu, kedy môže byť šikanujúci od veku 14 rokov trestne stíhaný najmä za trestný čin. Skutočnosť, že šikanujúci nie je trestne zodpovedný z dôvodu nízkeho veku, nie je prekážkou na podanie trestného oznámenia vo veci náhrady škody.
Zamestnanec školy, ktorému je známy prípad šikanovania a neprijme žiadne opatrenie k prevencii a riešeniu šikanovania, môže byť trestne stíhaný najmä za trestný čin:
a) neprekazenia trestného činu
b) neoznámenia trestného činu alebo
c) ublíženia na zdraví
ŠIKANOVANIE AKO TRESTNÝ ČIN, PRIESTUPOK
Šikana môže byť trestným čínom v prípade:
- Obmedzovanie osobnej slobody
- Ublíženie na zdraví
- Lúpež
- Vydieranie
- Hrubý nátlak
- Porušovanie domovej slobody
- Sexuálne násilie
- Sexuálne zneužívanie
- Krádež
- Neoprávnene užívanie cudzej veci
- Poškodzovanie cudzej veci
- Nebezpečné vyhrážanie
- Nebezpečné prenasledovanie
- Výroba, rozširovanie, prechovávanie detskej pornografie
- Ohováranie.
- Priame šikanovanie
PREVENCIA ŠIKANOVANIA
Za prevenciu šikanovania v škole zodpovedá riaditeľ školy. Riaditeľ školy zabezpečuje činnosti súvisiace s prevenciou šikanovania prostredníctvom činnosti pedagogických a odborných zamestnancov.
Pri prevencii šikanovania škola dbá na vytváranie bezpečného prostredia, v ktorom sa vznik šikanovania aktívne obmedzuje. Pri prevencii šikanovania škola primerane pôsobí na žiakov podľa ich veku a psychickej úrovne a intelektuálnej úrovne s dôrazom na hodnotovú výchovu.
PREČO JE PREVENCIA ŠIKANOVANIA DÔLÉŽITÁ - VEDECKÉ DÔKAZY A VÝSKUMNÉ ZISTENIA
Prevencia šikanovania je veľmi dôležitá vzhľadom na jej významný vplyv na psychickú pohodu žiakov a ich študijné výsledky. Medzi hlavné štatistiky a dôvody, ktoré zdôrazňujú dôležitosť riešenia šikanovania, patria:
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O PREVENCII ŠIKANOVANIA
Prevencia sa realizuje využívaním takého obsahu výchovy a vzdelávania a takých metód a foriem výchovy a vzdelávania, ktoré posilňujú úctu, toleranciu, empatiu a solidaritu žiakov najmä voči sebe navzájom. Taktiež aktívnym sústavným výchovným pôsobením pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca vrátane prejavenia záujmu o problémy žiaka v škole a mimo nej. Je dobré, že sa začína hovoriť aj o stratégii. Smernica hovorí o realizácii prevencie aj dlhodobou strategickou činnosťou, realizáciou overených preventívnych programov s doplnením o činnosti neformálneho vzdelávania najmä prednášky, diskusie, organizovaných školou alebo inými subjektmi a mimoškolskými činnosťami, ktoré posilňujú v žiakoch úctu, toleranciu, empatiu a solidaritu najmä voči sebe navzájom.
Prevencia sa realizuje aj spoluprácou s rodičmi alebo inou fyzickou osobou, aktívnym prístupom orgánov školskej samosprávy pri navrhovaní a prerokovaní školského poriadku, školského vzdelávacieho programu a opatrení školy k prevencii šikanovania, spoluprácou školy so zariadeniami poradenstva a prevencie. Pri prevencii šikanovania zariadeniami poradenstva a prevencie (Centrum poradenstva a prevencie Kysucké Nové Mesto) sa informovaný súhlas zákonného zástupcu nevyžaduje.
INTERVENČNÝ TÍM
Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zostavuje skupinu zamestnancov školy, ktorá navrhuje a zabezpečuje postup pri riešení šikanovania; jej členmi sú najmä triedny učiteľ, školský psychológ, školský špeciálny pedagóg, výchovný poradca. Opatrenia, metódy a postupy pri obmedzovaní šikanovania a nápravy jej dôsledkov sa navrhujú tak, aby zodpovedali vývinovej zrelosti, emocionálnej zrelosti a veku šikanujúceho, šikanovaného a účastníkov šikanovania, vrátane detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Mali by ho tvoriť zamestnanci školy, ktorí vedia o prípade najviac (zástupca vedenia školy, OZ, triedny učiteľ a pod.). Intervenčný tím navrhuje a zabezpečuje odborný postup pri riešení. Úloha OZ v rámci tohto tímu spočíva najmä v odbornom vedení prípadu, koordinácii postupov šetrných k šikanovanému, šikanujúcemu, kolektívu a v sieťovaní spolupráce s inými inštitúciami a odborníkmi. Vedenie školy je nápomocné v organizačných záležitostiach a dozerá na to, aby pri riešení prípadu neboli prekročené kompetencie školy.
Úlohou intervenčného tímu je získať všetky dostupné relevantné informácie, aby vedel reagovať a situáciu riešiť. Zároveň, zvlášť pri závažnejších formách šikanovania, je tvorený informačný podklad pre políciu resp. orgán SPODaSK. Kľúčové je uvedomiť si, že cieľom nie je viesť vyšetrovanie, ale v prvom rade ochrániť šikanovaného.
Intervenčný tím na Základnej škole v Rudine pre riešenie šikanovania
Zástupca vedenia školy - Mgr. Katarína Javorová
Školský psychológ - Mgr. Alexander Vaculík
Špeciálny pedagóg - Mgr. Eva Bačová
Výchovný poradca - Mgr. Daniela Škultétyová
Triedny učiteľ - triedny učiteľ konkrétnej triedy
ÚLOHOU INTERVENČNÉHO TÍMU JE
- zistiť informácie o incidente,
- komunikovať so šikanovaným, šikanujúcim a svedkami,
- rozhodnúť o bezprostredných opatreniach, ktoré je nutné urobiť smerom k šikanovanému, šikanujúcemu, svedkom a ďalším osobám,
- informovať zákonných zástupcov šikanovaného, šikanujúceho a ďalších dotknutých osôb,
- vykonať analýzu oznamovacej povinnosti voči polícii a orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (ďalej len „SPODaSK“): polícii a SPODaSK, ak je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo priestupok (bez ohľadu na vek); orgánu SPODaSK, ak je šikanujúci alebo šikanovaný v jetarostlivosti; orgánu SPODaSK, ak je potrebné so šikanovaným alebo šikanujúcim pracovať multidisciplinárne so zapojením širšieho okruhu odborníkov,
- realizovať opatrenia na znemožnenie ovplyvňovania výpovedí šikanovaného, šikanujúceho aj svedkov,
- zistiť rozsah a vplyv riešeného prípadu šikanovania u žiakov v kolektíve alebo komunite školy,
- zamedziť vzniku sekundárnej viktimizácie šikanovaného – vyhýbanie sa opakovanému vyžadovaniu popisu udalosti, zverejňovaniu podrobností o prípade, medializácii, ochrana šikanovaného a pod.,
AKO POSTUPUJEME PRI PREVENCII ŠIKANOVANIA NA ZÁKLADNEJ ŠKOLE V RUDINE
1. Aktívne spolupracujeme s Centrom poradenstva a prevencie Kysucké Nové Mesto
2. Organizujeme prednášky, workshopy, tematické dni, výlety a iné aktivity
3. Pravidelne realizujeme preventívne programy v triedach so žiakmi a žiačkami
4. Aktívne spolupracujeme so zákonnými zástupcami pri preventívnych činnostiach a aktivitách
5. Vytvárame pozitívnu klímu v škole
6. Učíme, povzbudzujeme deti, aby sa nebáli riešiť akékoľvek svoje problémy s učiteľmi, rodičmi, súrodencami
7. Pracujeme na rozvíjaní úzkej spolupráce medzi žiakmi, zamestnancami školy a rodičmi
8. Zabezpečujeme vzdelávanie v oblasti prevencie šikanovania najmä prostredníctvom triedneho učiteľa,
9. Monitorujeme priebežne výskyt šikanovania prostredníctvom anonymného dotazníka
10. Informujeme pedagogických zamestnancov, žiakov aj rodičov o tom, čo robiť v prípade, že sa dozvedia o akejkoľvek forme šikanovania.
ANONYMNÉ NAHLASOVANIE ŠIKANOVANIA
Anonymné nahlasovanie šikanovania prostredníctvom aplikácie či inej digitálnej technológie dáva možnosť žiakom a žiačkam prekonať obavy z reakcií okolia alebo zhoršenia existujúcej situácie. Takýto nástroj môže byť rozhodujúci a nápomocný najmä pre takých žiakov a žiačky, ktorí cítia hanbu, strach alebo tlak od šikanjúceho, alebo svojho okolia.
Aplikácia či možnosť anonymného nahlasovania šikanovania zohľadňuje digitálny spôsob komunikácie, ktorý je pre dnešnú mladú generáciu prirodzený. Je to spôsob, ako zapojiť žiakov do riešenia šikanovania tak, aby sa ctíli vypočutí a popritom si chránili svoje súkromie.
Hlavným cieľom tohto nástroja je ale podporiť budovanie otvorenej kultúry v škole a vo výsledku povzbudiť žiakov, aby sa v prípate potreby obrátili na dôveryhodnú osobu osobne. Anonymné nahlasovanie preto nie je náhradou osobného kontaktu, ale jeho doplnkom, ktorý reflektuje potreby dnešných žiakov. Takýmto spôsobom je možné predchádzať prehliadnutiu problémov a zároveň ponúknuť žiakom nástroj, vďaka ktorému môžu pomôcť sebe aj svojim spolužiakom. Vytváranie a udržiavanie a udržiavanie bezpečnej atmosféry v škole sa tak stáva zodpovednosťou všetkých.
Za správu schránky istoty pre prvý stupeň a online schránku dôvery je zodpovedný školský psychológ - Mgr. Alexander Vaculík. Testovanie anonymného nahlasovania s učiteľmi a žiakmi zabezpečuje triedny pedagóg v rámci "triednických hodín", pričom žiaci a žiačky sa oboznámia s postupom ako funguje anonymné nahlasovanie.
Možnosti anonymného nahlasovania podozrenia šikanovania žiakov a žiačiek na Základnej škole v Rudine:
- ŽiacI, žiačky a rodičia môžu využiť možnosť anonymného nahlásenia podozrenia šikanovania pomocou online anonymného dotazníka na tomto odkaze
- Za správu je zodpovedný školský psychológ Mgr. Alexander Vaculík
1. Stupeň
- Cez schránku istoty
- Cez anonymný dotazník od školského psychológa, ktorý žiakom poskytujeme 2x ročne v písomnej forme na skupinových stretnutiach v triedach so školským psychológom
2. Stupeň
- Online schránka dôvery
- Cez anonymný dotazník od školského psychológa, ktorý žiakom poskytujeme 2x ročne v písomnej forme na skupinových stretnutiach v triedach so školským psychológom
INFORMÁCIE PRE ŽIAKOV A ŽIAČKY
Kroky, ktoré môžeš urobiť, ak sa v škole necítiš bezpečne a chceš nahlásiť a riešiť šikanovanie:
1. Zdôveriť sa triednemu alebo inému učiteľovi, rodičom, spolužiakom, kamarátom/kamarátom, ktorým dôveruješ a s ktorými si rozumieš, o svojom probléme a požiadaj ich o radu,
2. V škole sa môžeš porozprávať s niekým, komu veríš,
3. Ak nechceš hovoriť s učiteľmi môžeš zájsť za školským psychológom - Mgr. Alexandrom Vaculíkom, a zdôveriť sa mu so svojim trápením a problémami,
4. Nahlásiť pozodozrenie zo šikanovania pomocou online anonymného dotazníka na tomto odkaze - Tvoj anonymný podnet sa dostane výlučne k školskému psychológovi Mgr. Alexandrovi Vaculíkovi,
5. Ak je to pre teba ťažké, môžeš napísať odkaz (list, správu) a vhodiť ho do schránky istoty (číta iba školský psychológ)
AK CHCEŠ, MOŽEŠ O POMOC POŽIADAŤ ĽUDÍ MIMO NAŠEJ ŠKOLY:
1. Zavolaj/napíš na Linku detskej dôvery - https://www.linkadeti.sk
2. Napíš/zavolaj do internetovej poradne Ipčko - https://ipcko.sk/kacko/
3. Napíš/zavolaj na Krízovej linku pomoci - https://www.krizovalinkapomoci.sk/
Viac kontaktov nájdeš v sekcii - Potrebujem pomoc/linky pomoci pre deti
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O ŠIKANOVANÍ PRE ŽIAKOV A ŽIAČKY
Šikanovanie je to, keď jedno alebo viac detí úmyselne, väčšinou opakovane ubližuje druhým. Znamená to, že ti niekto, komu sa nemôžeš ubrániť, robí, čo ti je nepríjemné, čo ťa ponižuje, alebo to jednoducho bolí.
Šikanovanie je aj to:
- keď ťa spolužiaci opakovane urážlivo prezývajú, posmievajú sa ti,
- keď sa ti vysmievajú za to, ako sa obliekaš, z akej rodiny pochádzaš, za to, že sa dobre učíš, že poslúchaš učiteľov,
- keď ťa spolužiak núti urobiť nejakú vec a vyhráža sa ti, že ak to neurobíš, počarbe ti zošit, vysype ti veci z tašky
- keď ťa nútia odísť z vyučovania,
- keď ti spolužiak berie desiatu, peniaze alebo osobné veci,
- keď ti spolužiaci robia veci, ktoré sú ti nepríjemné (napr. nadávajú ti, strkajú do teba, schovávajú ti veci).
Prečo si šikanovaný(á)?
Chyba v žiadnom prípade nie je v tebe, ale v zlých vzťahoch medzi žiakmi vašej triedy alebo školy. Nie je to preto, že si zlý, nešikovný, alebo si to zaslúžiš. Nehanbi sa sám za seba preto, že si podnetom šikanovania. Nenechávaj si podozrenie na šikanovanie pre seba, ale požiadaj o pomoc ľudí, ktorým dôveruješ (mame, obľúbenej učiteľke, kamarátovi, psychológovi atď.).
Ako sa môžeš brániť, čo môžeš urobiť:
- Keď do teba niekto zapára, nedaj sa vyprovokovať ani vystrašiť, aj keď sú viacerí.
- Môžeš im povedať, aby vypadli, kričať „NIE“ alebo utekať preč. Ale musíš to urobiť nahnevane a hneď odísť.
- Keď máš ísť okolo tých, ktorí ťa bijú, berú ti veci, nechodievaj sám. Počkaj na nejakú skupinku a pridaj sa k nim, aj keď ich vôbec nepoznáš.
- Vyhýbaj sa miestam, kde by ťa mohol niekto biť, zobrať ti niečo alebo ťa inak trápiť.
- Keď nemáš kamarátov, skús si ich nájsť. Možno má niekto v tvojom okolí rovnaké problémy ako ty. Skús sa s ním spojiť.
- Zaznamenávaj si všetko, čo ti robia, kedy, kde a kto ti čo urobil a povedal.
- Povedz o svojich problémoch rodičom a požiadaj ich o radu. Ty ich pomoc a podporu potrebuješ.
- Keď sa to týka školy, skús nájsť dôveryhodnú pani učiteľku, výchovnú poradkyňu alebo spolužiaka.
- Keď si myslíš, že sa nemôžeš zdôveriť nikomu, zavolaj nám do Pedagogicko – psychologickej poradne, alebo do Centra výchovnej a psychologickej prevencie.
Pamätaj si:
- Nie je správne schvaľovať agresívne správanie svojich spolužiakov.
- Nie je správne odsudzovať niekoho, kto je iný, možno menej sympatický, slabší, má iné názory a záujmy, má nejaký fyzický handikep.
- Nie je správne mlčať, keď cítiš nespravodlivosť, nečestnosť, ponižovanie druhých.
- Nie je správne nechať sa ovplyvniť alebo presvedčiť šikanujúcim, aby si mlčal.
- Nie je správne nečinne sa prizerať, alebo byť ľahostajný, keď sa staneš svedkom šikanovania. Hovorí sa o „žalovaní“ ako keby to bolo niečo nemiestne a nedôstojné. Keď niekto ohlási šikanovanie, vôbec to neznamená, že je slaboch. Naopak, dokazuje to, že sa nebojí a že má dosť sebavedomia, aby sa šikanovať nenechal.
Všetko sa začne naozaj riešiť, keď to niekomu povieš! Dôveruj si, netráp sa sám a vyhľadaj pomoc!
ONLINE ANONYMNÝ DOTAZNÍK NA NAHLÁSENIE PODOZRENIA ZO ŠIKANOVANIA:
- V prípade, že chceš oznámiť inciden anonymne, môžeš využiť náš online anonymný dotazník na nahlázenie podozrenia zo šikanovania na tomto odkaze. Tvoju správu si prečíta výlučne len školský psychológ - Mgr. Alexander Vaculík
INFORMÁCIE PRE ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV
Čo je potrebné všímať si u svojich detí:
- dieťa nemá ani jedného kamaráta, s ktorým trávilo voľný čas
- za dieťaťom neprichádzajú domov spolužiaci alebo iní kamaráti
- dieťa nie je pozývané na návštevu k iným deťom
- dieťa odmieta chodiť do školy, aj keď skôr malo školu rado
- dieťa nechodí do školy a zo školy najkratšou cestou, strieda rôzne cesty, prosí o dovoz autom
- zo školy chodí hladné (šikanujúci mu berú desiatu, lístky na obed)
- stráca záujem o učenie a schopnosť sústrediť sa naň
- dieťa býva doma smutné, apatické, má výkyvy nálad, zmieňuje sa o možnej samovražde, odmieta zveriť sa s tým, čo ho trápi
- žiada peniaze, pritom udáva nevieryhodné dôvody, prípadne doma kradne peniaze
- nápadne často oznamuje stratu osobných vecí
- dieťa je neobvykle agresívne voči súrodencom alebo k iným deťom, prípadne prejavuje zlosť voči rodičom
- sťažuje sa na neurčité bolesti brucha alebo hlavy, ráno vracia, snaží sa zostať doma, svoje zdravotné ťažkosti preháňa, prípadne i simuluje
- dieťa sa zdržiava viac doma, ako malo vo zvyku
Keď vaše podozrenie prerastie v istotu, že vaše dieťa je šikanované, môžete postupovať podľa týchto krokov:
- Poskytnite dieťaťu maximálnu oporu, rozprávajte sa o situácii s dieťaťom, verte mu a berte jeho slová vážne, nezľahčujte problém,
- Obidvaja rodičia by mali spoločne navštíviť triedneho učiteľa a riaditeľa školy a zistiť, či je škola schopná poskytnúť odbornú pomoc. Podľa toho sa rozhodnúť ďalej,
- V prípade, že škola by rada pomohla, ale nemá odborné skúsenosti, je potrebné dohodnúť sa na urýchlenom vyhľadaní odborníka, ktorý by s triednym učiteľom spolupracoval,
- V prípade, že škola spolupracuje s odborníkom, je vhodné dohodnúť, ako budete informovaní a priebehu nápravy,
- V prípade, že škola nejaví záujem o riešenie, alebo tvrdí, že problém zvládne, ale nepresvedčí vás o svojej odbornosti, môžete: kategoricky odmietnuť neodborný zásah, informovať nadriadené inštitúcie, preradiť dieťa na inú školu, zaistiť právnu ochranu dieťaťa.
Podľa situácie v škole, ale aj ďalších okolností, môžete uvažovať o ďalších opatreniach:
- zaistiť ochranu dieťaťa na ceste do školy a domov,
- podať na polícii trestné oznámenie na šikanujúcich, ktorí týrajú vaše dieťa,
- kontaktovať sa s orgánmi školy, kde majú zastúpenie ostatní rodičia a spoločne hľadať pomoc,
- nadviazať kontakt s odborníkom v Centre poradenstva a prevencie
PSYCHOEDUKÁCIA O ŠIKANOVANÍ PRE RODIČOV
Užitočné odkazy:
- Portál Šikana.sk
- Rodič ľavou zadnou - Ebook Ako riešiť šikanu – sprievodca pre rodičov ponúka základný prehľad problematiky šikanovania v školskom prostredí, ktorý je prístupný a zrozumiteľný pre každého rodiča
Podcasty:
- O šikane a bezpečnom priestore na školách - Odkaz na podcast
- Šikana tu vždy bola a bude. Príklady dobrej praxe na školách - Odkaz na podcast
- Psychologička Zuzana Juráneková: O psychických problémoch a agresivite detí a mládeže a šikane na školách (Téma) - Odkaz na podcast
- Ani jeden to nemôže vzdať. Ako sa postaviť šikane na školách? - Odkaz na podcast
- Šikana a její dopady - Odkaz na podcast
- Desatero proti šikaně. Nenechte si ubližovat - Odkaz na podcast
- Ako nevychovať agresora a obeť šikany? - Odkaz na podcast
Články:
- Zákonným zástupcom odporúčame si prečítať tento článok, ktorý poskytuje základný manuál o tom, ako pomôcť dieťaťu, ktoré prežíva šikanu alebo ide o podozrenie a o tom, ako komunikovať so školou. Článok nájdete na tomto odkaze.
- Pýtali sa priamo detí: Prečo šikanuješ? Odpovede prekvapili - nielen rodičom uštedrili bolestivú lekciu - Odkaz na článok
- Šikana bez hraníc. Ako jej predchádzať? - Odkaz na článok
- Pri riešení problému šikany je dôležitý individuálny prístup a starostlivosť odborníkov - Odkaz na článok
- Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa - Odkaz na článok
INFORMÁCIE PRE PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV
Je kľúčové a dôležité, aby pedagógovia aj odborní zamestnanci vedeli ako predchádzať šikanovaniu, resp. rozpoznať a riešiť už počiatočné štádiá šikanovania. V tejto sekcii uvádzame jednotlivé kroky pre pedagogických zamestnancov v oblasti prevencie šikanovania v širšej a užšej rovine a riešenie šikanovania a jednotlivých odporúčaných krokov v prípade na podozrenie alebo výskyt.
Hlavnou zodpovednosťou pedagógov je prevencia. Pod prevenciou šikanovania v škole máme na mysli vytvorenie a uplatňovanie podmienok na celkovú ochranu žiakov pred šikanovaním zo strany spolužiakov/iných žiakov, teda predchádzanie a včasné riešenie prejavov (zárodkov) šikanovania.
ODPORÚČANÉ KROKY PRE PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV
1. Aktívne predchádzanie šikanovaniu prevektívnymi aktivitami a programami a spoluprácou s rodičmi, zariadeniami poradenstva a prevencie a ďalšími subjektami.
2. Všetci pedagogickí zamestnanci školy sú informovaní o postupoch pre prevenciu, preverovanie a riešenie šikanovania podľa platnej smernice 1/2025 a celoškolskej stratégie riešenia a prevencie šikanovania.
3. Ak má pedagogigcký zamestnanec školy vedomosť o šikanovaní - z vlastného pozorovania, od dieťaťa žiaka, žiačky, študenta alebo rodiča - nahlási ho riaditeľov iškoly.
4. Aktívne sa podieľa a spolupracuje na preverovaní z podozrenia zo šikanovania v spolupráci s intervenčným tímom, ktorý je zodpovedný za preverovanie šikanovania.
ODPORÚČANÉ KROKY PRI ZABEZPEČOVANÍ PREVENCIE ŠIKANOVANIA V ŠIRŠEJ ROVINE
1. Monitoring sociálnej klímy - pravidelné jednoduché monitorovanie pocitov a potrieb žiakov v škole, identifikácia prirodzených autorít a vzťahových osôb, ktorým žiaci prirodzene dôverujú (sociometria, anketa na začiatku a v priebehu školského roka, neformálne návštevy OZ v triedach, školský ranný filter, ranné kruhy a pod.)
2. Pravidelné informovanie zákonných zástupcov a žiakov o informačnej štruktúre - jednoduchá a prehľadná informačná kampaň ohľadom postupov „čo robiť, ak...“, s kontaktmi na osoby poskytujúce pomoc v škole, v komunite, vo virtuálnom priestore (telefonický a mailový kontakt na OZ školy, OZ zariadenia PaP či iných inštitúcií poskytujúcich poradenské služby a služby krízovej intervencie, linky pomoci a pod.)
3. Manažment rizikových situácií - identifikácia a spracovanie rizikových situácií, ktoré môžu vytvárať priestor pre šikanovanie (nový žiak v kolektíve, prítomnosť žiakov s výraznou „inakosťou“ v kolektíve, žiakov so syndrómom CAN, prípady pozitívnej diskriminácie, identifikované užívanie psychoaktívnych látok vrátane alkoholu a pod.)
4. Uvedomenie si bŕzd a akcelerátorov šikanovania - obmedzenie konania podporujúceho šikanovanie (zbytočné súperenie medzi triedami, prezentovanie „kultu stopercentnosti“, úspech jedného je prezentovaný ako neúspech iných, nespravodlivé hodnotenie, neprimerané sankcie a pod.) a podpora konania smerujúceho k minimalizácii výskytu šikanovania (prítomnosť osôb, ktorým sa môže žiak zveriť, učitelia zaujímajúci sa o potreby žiakov, dozory a kamery v kritických priestoroch školy a pod.)
5. Identifikácia a zabezpečenie kritických miest - monitorovanie priestorov, kde je predpoklad výskytu šikanovania (odľahlé miesta, chodby, šatne, jedáleň, WC a pod.)
6. Logistika prijímania podnetov (schránka dôvery, mail, chat, kontaktné osoby a pod.)
ODPORÚČANÉ KROKY PRI ZABEZPEČOVANÍ PREVENCIE ŠIKANOVANIA V UŽŠEJ ROVINE
1. Predchádzať efektu prihliadajúceho (z angl. bystanders) - Jeho podstatou je, že ak sú pri prebiehajúcom incidente prítomní svedkovia, neposkytnú obeti pomoc, nereagujú na dianie. Šikanovaný môže mať vtedy pocit, že ak nikto nezasiahne, je prítomným ľahostajné, čo sa s ním deje, resp. s agresiou voči nemu súhlasia. Reálnym dôvodom ich nečinnosti však môže byť strach z odplaty, z toho, že sa sami stanú obeťou šikanovania, alebo majú obavy z negatívnych sociálnych dôsledkov. Môže ísť aj o tzv. rozptýlenú zodpovednosť v skupine, kedy jednotlivci nekonajú, pretože čakajú na reakcie ostatných, zvažujú či zasiahnuť a pod. Žiakov je potrebné pripraviť na možnosť, že sa sami stanú svedkami šikanovania, informovať ich o spôsoboch poskytnutia pomoci obeti (ochrana obete, privolanie dospelého, popis priebehu udalosti, zastavenie šikanujúceho a pod.) a viesť ich k prevzatiu iniciatívy napriek tlaku skupiny.
AKÚTNA INTERVENCIA
Akútna intervencia sa realizuje v situácii, keď je PZ, OZ/ŠPT svedkom, alebo má informácie o aktuálne prebiehajúcom šikanovaní, prípadne o šikanovaní, ktoré sa dialo v minulom období, a ešte stále sú zreteľné jeho následky u obete či v kolektíve. O incidente sú povinní informovať všetci dospelí, ktorí sú jeho svedkami, alebo o situácii vedia.
Pri rozhodovaní o tom, ako situáciu riešiť, môže napomôcť zodpovedanie si nasledujúcich základných otázok:
- Cíti sa šikanovaný bezprostredne ohrozený?
- Je šikanujúci v kontakte so šikanovaným a má na neho dosah?
- Je situácia jednorazovým útokom, alebo šikanovaním?
- Kto alebo čo nám umožní získať podrobné informácie?
Hneď, ako je v škole zabezpečená ochrana obete a minimalizuje sa možný dosah šikanujúceho na šikanovaného a svedkov, začína pracovať intervenčný tím.
DLHODOBÁ INTERVENCIA
Dlhodobá intervencia si vyžaduje multidisciplinárny prístup v práci so šikanovaným aj šikanujúcim. Vo vzťahu k obeti ide o sprostredkovanie pomoci z hľadiska nadobudnutia mechanizmov zvládania a spracovania prípadnej traumy, získania sociálnych zručnosti eliminujúcich opakovanie šikanovania zo strany toho istého šikanujúceho alebo ďalších šikanujúcich. U šikanujúceho je potrebná pomoc s osvojením si mechanizmov zvládania emócií, prípadne ich ventiláciou sociálne žiaducim spôsobom, aby sa zamedzilo opakovanému šikanovaniu. V praxi sa vyskytujú prípady, kedy žiak, ktorý bol v minulosti šikanovaný, alebo stále je obeťou šikanovania, psychického násilia, fyzického násilia či sexuálneho zneužívania, sa sám stane šikanujúcim. Iným príkladom môže byť konanie žiaka núteného šikanujúcim, aby šikanoval iného žiaka. Je potrebné si uvedomiť, že v kontexte šikanovania
môže byť tá istá osoba v pozícii šikanujúceho a zároveň šikanovaného, preto roly nemožno vždy striktne oddeliť.Vo vzťahu k šikanujúcemu aj šikanovanému je dôležité citlivo odhadnúť obsah i rozsah odborných intervencií. Pri poskytovaní pomoci je potrebné zapájať ich do tohto procesu, ponúknuť im možnosť voľby (psychologická intervencia, terapia, pravidelný kontakt a pod.), a zároveň vnímať prirodzenú tendenciu popierať potrebu pomoci (pracovať s prípadným odporom, neschopnosťou prijať pomoc a pod.). V odôvodnených prípadoch je potrebné realizovať formálne opatrenia (zníženie známky zo správania, podnet na orgán SPODaSK, opatrenia vo výchove a pod.).
V rámci dlhodobej intervencie je nevyhnutné pracovať aj s kolektívom, v ktorom ku šikanovaniu došlo. Ak sa už takéto konanie vyskytlo, môže to poukazovať na zvýšenú toleranciu žiakov voči násiliu, skreslené vnímanie prejavov násilia u šikanovaného aj šikanujúceho, obmedzenú schopnosť triedneho kolektívu vyhodnotiť závažnosť situácie, tendenciu zľahčovať ju a považovať incident za zábavu (napr. žiaci nedokážu odhadnúť, že ak šikanovaný toleruje správanie šikanujúceho a nereaguje naň, nesťažuje sa, prípadne sa usmieva, môže ísť o obranný mechanizmus a neznamená to, že je takéto konanie v poriadku).
V kolektíve je preto potrebné:
- realizovať prevenciu ako v prostredí, v ktorom sa už objavilo rizikové správanie,
- pomôcť šikanujúcemu aj šikanovanému sa znovu funkčne začleniť do kolektívu,
- zintenzívniť monitoring sociálnej klímy,
- pracovať so skupinovou dynamikou (podporovať pozitívne vzťahy v triede, analyzovať
- negatívne vplyvy a pod.),
- reflektovať prípad s cieľom zefektívnenia preventívnych opatrení v budúcnosti a pod.
INFORMÁCIE A POVINNOSTI RIADITEĽKY
V tejto časti uvádzame kompetencie riaditeľky Základnej školy v Rudine súvisiace s riešením a prevenciou šikanovania, ktoré ustanovuje Smernica o šikanovaní 1/2025.
PREVENCIA ŠIKANOVANIA
1. Za prevenciu šikanovania v škole zodpovedá riaditeľ školy. Riaditeľ školy zabezpečuje činnosti súvisiace s prevenciou šikanovania prostredníctvom činnosti pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov
2. Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec posudzujú navrhované činnosti podľa odseku 4 písm. a) až e) z hľadiska predchádzania nežiaduceho vplyvu na žiakov v spolupráci so zariadením poradenstva a prevencie.
3. Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec priebežne informuje zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadenia o opatreniach školy pri prevencii šikanovania najmä na webovom sídle školy, ak ho má zriadené, alebo na triednej schôdzi zákonných zástupcov v škole.
4. Riaditeľ školy zodpovedá za systémové aktivity školy pri prevencii šikanovania. Riaditeľ školy v spolupráci s pedagogickou radou a orgánmi školskej samosprávy a) rozpracúva opatrenia školy pri prevencii šikanovania v školskom poriadku, b) zabezpečuje dôkladný výkon dozoru v priestoroch, kde k šikanovaniu už došlo alebo by k nemu mohlo dochádzať.
5. Riaditeľ školy
- a) zabezpečuje vzdelávanie zamestnancov školy v oblasti prevencie a riešenia šikanovania,
- b) zapája do prevencie šikanovania orgány školskej samosprávy a zriaďovateľa,
- c) zverejňuje kontaktné údaje právnických osôb, ktoré sa zaoberajú prevenciou a riešením šikanovania,
- d) zabezpečuje, aby v pracovnom poriadku školy bola upravená povinnosť zamestnanca školy bez zbytočného odkladu oznamovať podozrenie zo šikanovania, a prijať zodpovedajúce opatrenia,
- e) oboznamuje zamestnancov školy so spôsobom oznamovania šikanovania a preverovania šikanovania,
- f) zabezpečuje poučenie zamestnancov školy o skutočnosti, že šikanovanie môže napĺňať skutkovú podstatu priestupku alebo skutkovú podstatu trestného činu,
- g) zabezpečuje poučenie zamestnancov školy o skutočnosti, že šikanujúcemu môže byť uložené opatrenie vo výchove okrem šikanujúceho, ktorým je dieťa materskej školy, a o skutočnosti, že ak šikanujúci nie je trestne zodpovedný z dôvodu nízkeho veku, nie je to prekážkou na podanie trestného oznámenia a na podanie žaloby vo veci náhrady škody, ktorú šikanujúci spôsobil na majetku alebo vo veci náhrady ujmy, ktorú spôsobil na zdraví,
- h) informuje zamestnancov, žiakov a zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadenia o postupe pri zistení šikanovania.
PREVERENIE PODOZRENIA ZO ŠIKANOVANIA
6. Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zostavuje skupinu zamestnancov školy, ktorá navrhuje a zabezpečuje postup pri riešení šikanovania; jej členmi sú najmä triedny učiteľ, školský psychológ, školský špeciálny pedagóg, výchovný poradca.
7. Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec pri preverovaní incidentu, ktorý zahŕňa podozrenie zo šikanovania bez zbytočného odkladu najmä
- a) zabezpečí pomoc a ochranu potencionálnemu šikanovanému,
- b) zabezpečí, aby v priebehu preverovania nedošlo k ďalšej konfrontácii medzi potencionálnym šikanujúcim a potencionálnym šikanovaným,
- c) informuje zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia potencionálneho šikanujúceho, potencionálneho šikanovaného a potenciálnych účastníkov šikanovania,
- d) spíše a zaeviduje záznam o incidente.
8. Riaditeľ pri incidente podľa odseku 3 podľa potreby kontaktuje:
- a) zariadenie poradenstva a prevencie,
- b) orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately,
- c) okresný úrad, ak ide o podozrenie zo spáchania priestupku, alebo políciu, ak ide o podozrenie zo spáchania trestného činu,
- d) poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby.
9. Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec pri preverovaní podozrenia zo šikanovania:
- a) zabezpečí zistenie účastníkov šikanovania a ďalších svedkov a uskutočnenie individuálnych rozhovorov alebo konfrontačných rozhovorov medzi účastníkmi šikanovania alebo medzi svedkami,
- b) uchováva dôkazy o podozrení zo šikanovania v nevyhnutnom rozsahu a počas nevyhnutného času,
- c) zabezpečí pri rozhovoroch podľa písmena a) prítomnosť najmenej dvoch pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov,
- d) zabraňuje zľahčovaniu šikanovania a takému konaniu, ktoré môže viesť k neriešeniu šikanovania, preverovaniu šikanovania pod emocionálnym nátlakom alebo v prítomnosti iných žiakov alebo k zverejňovaniu informácií z preverovania šikanovania.
OPATRENIA NA RIEŠENIE ŠIKANOVANIA A NÁPRAVU JEHO DOSLEDKOV
10. Vo vzťahu k šikanujúcemu riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec
- a) zabezpečí individuálny rozhovor odborného zamestnanca školského podporného tímu alebo odborného zamestnanca zariadenia poradenstva a prevencie so šikanujúcim za prítomnosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia s cieľom objasnenia motivácie, sociálneho a rodinného pozadia správania šikanujúceho a určenia ďalšieho postupu; časti rozhovoru sa môžu konať aj bez prítomnosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia, ak na to dá zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia preukázateľný súhlas,
- b) navrhne podľa potreby intervenciu v zariadení poradenstva a prevencie alebo zabezpečí intervenciu prostredníctvom odborného zamestnanca školy, vrátane podporných činností v príslušnej triede a zabezpečí podmienky pre fyzickú a psychickú bezpečnosť žiakov príslušnej triedy,
- c) môže podľa potreby uložiť opatrenie vo výchove alebo znížiť stupeň klasifikácie správania žiaka; to neplatí, ak ide o dieťa materskej školy.
11. Vo vzťahu k šikanovanému riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec
- a) zabezpečí podmienky na fyzickú a psychickú bezpečnosť šikanovaného a podľa potreby zabezpečí zdravotné ošetrenie,
- b) zabezpečí šikanovanému bezodkladnú psychologickú pomoc a podporu,
- c) zabezpečí šikanovanému podľa potreby, po porade s príslušným odbornýmzamestnancom, cielenú a systematickú podporu najmä prostredníctvom zariadenia poradenstva a prevencie,
- d) spolupracuje podľa potreby so Štátnou školskou inšpekciou, regionálnym úradom školskej správy alebo s Úradom komisára pre deti.
12. Vo vzťahu k účastníkom šikanovania riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec
- a) zabezpečí účastníkom šikanovania podľa potreby individuálnu podporu a poradenstvo na základe posúdenia školského podporného tímu, školského psychológa alebo psychológa zariadenia poradenstva a prevencie,
- b) zabezpečí skupinovú intervenciu v spolupráci so školským podporným tímom alebo so zariadením poradenstva a prevencie,
- c) zabezpečí skupinové činnosti s cieľom smerovania žiakov k pozitívnym postojom a hodnotám a k rozvíjaniu schopnosti identifikovať sociálnopatologické javy primerane ich veku, najmä v rámci realizácie preventívnych programov, triednických hodín, vyučovania prierezových tém, činností neformálneho vzdelávania.
SPOLUPRÁCA SO ZÁKONNÝM ZÁSTUPCOM A ZÁSTUPCOM ZARIADENIA
13. Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec pri rozhovore so zákonným zástupcom alebo so zástupcom zariadenia šikanovaného, šikanujúceho alebo účastníkov šikanovania vo veci šikanovania dbá na zachovanie dôvernosti informácií.
14. O rozhovore podľa odseku 1 vrátane informovania zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia podľa čl. 4 ods. 3 písm. c), vyhotoví riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zápis, z ktorého jedno vyhotovenie poskytne riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zákonnému zástupcovi alebo zástupcovi zariadenia.
KOMPETENCIE ŠKOLSKÉHO PSYCHOLÓGA
Úlohou školského psychológa v rámci riešenia a prevencie šikanovania je vykonávať prevenciu v oblasti rizikového správania, sociálno-patologických javov, vrátane šikanovania, kyberšikanovania a prejavov agresivity. Na Základnej škole v Rudine školský psychológ zabezpečuje výkony v týchto dvoch oblastiach.
PREVENCIA ŠIKANOVANIA A SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝCH JAVOV
V tejto časti uvádzame súbor jednotlivých krokov prostredníctvom ktorých zabezpečujeme prevenciu pred šikanovaním a sociálno-patologickými javmi na Základnej škole v Rudine.
1. Preventívna činnosť (preventívne programy, súbor preventívnych činnosti a aktivít, prednášky, workshopy a i.)
2. Skupinová diagnostika vo všetkých triedach (2x ročne a v prípade potreby)
3. Psychoedukáciu pre pedagogických a odborných zamestnancov (2x ročne a v prípade potreby)
4. Schránka detskej istoty a dôvery pre žiakov a žiačky
5. Anonymný dotazník pre žiakov a žiačky (2x ročne)
6. Anonymné nahlasovanie podozrenia zo šikanovania pomocou dotazníka
RIEŠENIE A PODOZRENIE ZO ŠIKANOVANIA
V prípade riešenia a/alebo podozrenia zo šikanovania postupujeme podľa odporúčaní z aktuálnem smernice o šikanovaní č.1/2025 a dobrej praxe. V tejto časti uvádzme kroky, ktoré vykonávame pri podozrení zo šikanovania a riešení incidentov.
Spravidla ide o dlhý a náročný proces, ktorý si vyžaduje personálne kapacity a čas na dôsledné preverenie celého incidentu či už ide o podozrenie alebo šikanovanie. Jednotlivé kroky, ktoré uvádzame nižšie môžu trvať niekoľko dní až týždňov a závisí od miery spolupráce viacerých účastníkov celého procesu.
1. Spolupráca s intervenčným tímom na preverení incidentu
2. Individuálne rozhovory so zákonnými zástupcami
3. Individuálne rozhovory so žiakmi a žiačkami
4. Skupinová diagnostika v triede
5. Zber informácií
6. Vyhodnotenie informácií
V prípade prekročenia kompetencií školského psychológa vzhľadom na rozsah a závažnosť incidentu v rámci šikanovania intervenčný zásah v triede preberá Centrum poradenstva a Prevencie Kysucké Nove Mesto a/alebo iné oprávnené subjekty.
ÚLOHY INTERVENČNÉHO TÍMU
INTERVENČNÝ TÍM
Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zostavuje skupinu zamestnancov školy, ktorá navrhuje a zabezpečuje postup pri riešení šikanovania; jej členmi sú najmä triedny učiteľ, školský psychológ, školský špeciálny pedagóg, výchovný poradca. Opatrenia, metódy a postupy pri obmedzovaní šikanovania a nápravy jej dôsledkov sa navrhujú tak, aby zodpovedali vývinovej zrelosti, emocionálnej zrelosti a veku šikanujúceho, šikanovaného a účastníkov šikanovania, vrátane detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Mali by ho tvoriť zamestnanci školy, ktorí vedia o prípade najviac (zástupca vedenia školy, OZ, triedny učiteľ a pod.). Intervenčný tím navrhuje a zabezpečuje odborný postup pri riešení. Úloha OZ v rámci tohto tímu spočíva najmä v odbornom vedení prípadu, koordinácii postupov šetrných k šikanovanému, šikanujúcemu, kolektívu a v sieťovaní spolupráce s inými inštitúciami a odborníkmi. Vedenie školy je nápomocné v organizačných záležitostiach a dozerá na to, aby pri riešení prípadu neboli prekročené kompetencie školy.
Úlohou intervenčného tímu je získať všetky dostupné relevantné informácie, aby vedel reagovať a situáciu riešiť. Zároveň, zvlášť pri závažnejších formách šikanovania, je tvorený informačný podklad pre políciu resp. orgán SPODaSK. Kľúčové je uvedomiť si, že cieľom nie je viesť vyšetrovanie, ale v prvom rade ochrániť šikanovaného.
Intervenčný tím na Základnej škole v Rudine pre riešenie šikanovania
- Zástupca vedenia školy - Mgr. Katarína Javorová
- Školský psychológ - Mgr. Alexander Vaculík
- Špeciálny pedagóg - Mgr. Eva Bačová
- Výchovný poradca - Mgr. Daniela Škultétyová
- Triedny učiteľ - triedny učiteľ konkrétnej triedy
ÚLOHOU INTERVENČNÉHO TÍMU JE
- zistiť informácie o incidente,
- komunikovať so šikanovaným, šikanujúcim a svedkami,
- rozhodnúť o bezprostredných opatreniach, ktoré je nutné urobiť smerom k šikanovanému, šikanujúcemu, svedkom a ďalším osobám,
- informovať zákonných zástupcov šikanovaného, šikanujúceho a ďalších dotknutých osôb,
- vykonať analýzu oznamovacej povinnosti voči polícii a orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (ďalej len „SPODaSK“): polícii a SPODaSK, ak je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo priestupok (bez ohľadu na vek); orgánu SPODaSK, ak je šikanujúci alebo šikanovaný v jetarostlivosti; orgánu SPODaSK, ak je potrebné so šikanovaným alebo šikanujúcim pracovať multidisciplinárne so zapojením širšieho okruhu odborníkov,
- realizovať opatrenia na znemožnenie ovplyvňovania výpovedí šikanovaného, šikanujúceho aj svedkov,
- zistiť rozsah a vplyv riešeného prípadu šikanovania u žiakov v kolektíve alebo komunite školy,
- zamedziť vzniku sekundárnej viktimizácie šikanovaného – vyhýbanie sa opakovanému vyžadovaniu popisu udalosti, zverejňovaniu podrobností o prípade, medializácii, ochrana šikanovaného a pod.
INFORMÁCIE A POVINNOSTI PRE NEPEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV
Nepedagogickí zamestnanci sú súčasťou školského zariadenia a ich povinnosťou pri podozrení zo šikanovania je spolupracovať s odbornými zamestnancami školy. Nižšie uvádzame jednotlivé kroky, ktoré odporúčame vykonať zo strany nepedagogického zamestnanca v prípade, že vznike podozrenie na patologické správanie, ktoré môže naznačovať šikanózne správnie prípadne byť jeho predstupňom.
Medzi patologické a podozrivé správanie môže patriť:
- ničenie školského majetku,
- častá a opakovaná agresivita,
- vyčleňovanie z kolektívu, triedy a pod.,
- opakované nadávanie, urážanie, ponižovanie, zastrašovanie, vydieranie,
- fyzické útoky, bitie, udieranie, sácanie, kopanie, hádzanie predmetov, privlastňovanie vecí, ničenie,
- ubližovanie, zahanbovanie, rozširovanie nepravdivých informácií a po.
POVINNOSTI PRE NEPEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV V PRÍPADE PODOZRENIA ŠIKANOVANIA
1. Okamžite oznámiť incidet p. riaditeľke alebo poverenému zamestnancovi
2. Spísať záznam o incidente
3. Informovať triedneho učiteľa
4. Informovať zákonných zástupcov
5. Informovať školského psychológa a ŠPT